Hatay Antakya Defne Sabunu Nasıl Yapılır ?

defneyagi

Zeytin hasadı ve defne tohumlarının toplanmasıyla başlayan süreçte, önce yağlar çıkarılır. Yapacağımız sabunun defne oranına göre kazana yağlar aktarılır.
Kaya tuzu, sabunu pişim sırasında yıkamak içinde su kullanılır. Sabunlaşmayı sağlamak için meşe külü ve killi toprak suyuna ihtiyaç vardır. Bu işlem kostikle de yapılabilir.

Sabunun pişme süresi yaklaşık dört saattir. İşlemin başlangıcında bir miktar su kazana koyulur ve kaynatılır. Kaynayan bu suyun içine ölçekler yardımıyla kül suyu eklenir. Bunların üzerine zeytinyağının tamamı eklenir ve kaynatılır. Zeytin yağının rengi anında tatlı bir yeşil renge dönüşür, değişik zaman aralıklarıyla içine kül ve kil suyu ilave edilir. Sabunlaşmaya başlayan zeytinyağı kazanın üstüne doğru kabarmakta ve büyük kabarcıklar çıkarmaya başlamaktadır. Bu aşamada sabunlaşan yağın üzerine serpilerek su dökülür. Burada amaç kazanda ki yağın ısısını düşürmek olduğu gibi sabunu da içindeki zararlı maddelerden yıkamaktır.
Sabun Kaynatma
Sabunlaşmanın devam etmesi için ısı seviyesi belirli bir seviyede tutulmaya çalışılır. Bu amaçla kazanın altı değişik aralıklarla söndürülür. Tekrar yakılır. Katılaşmaya başlayan zeytinyağı sabunun üzerine defne yağı yavaş yavaş ilave edilir. Sabunumuzun rengi artık daha koyu bir yeşile dönüşmüştür. Bir müddet bu şekilde kaynayan sabunun üzerine kaya tuzunun tamamı eklenir. Tuzun sabuna etkisi sertleşmesini sağlamak ve kuruma sürecinde pudra şekeri gibi üzerinin tozlanmasını önlemektir. Tuz yeterinden fazla eklenirse sabun çok sert olur ve iyi köpürmez. Bu hususa dikkat etmek gerekir.

verdaa-defne-sabunu-uretim
Pişme işlemi biten sabun kuruması için daha önceden hazırlanmış olan yüksekliği sabit tahta ya da demir profilden yapılmış olan teknelere (bu teknelerin içi naylonla kaplanır ki, sabuna zeminde bulunan maddeler sabunla temas etmesin) süzgeç yardımıyla alınır ve kovalara doldurulur. Süzgeçle alınmasının nedeni kazanın dibinde su birikmiştir ve kül ve kil suyu artıkları da bu suyun içindedir. Sabun yağdan imal olduğu için suyun üzerindedir. Kovalara doldurulan sabununu tamamı teknelere eşit oranda dökülür ve üzeri bir mala yardımıyla düzeltilerek teraziye alınır. Teraziye almak tartmak değildir. Sabunların yüksekliğini eşit kılmak için yapılır. Tekneye alınan sabun yaklaşık 12 saatte sertleşir ve bu aşamadan sonra sabun kesime hazır hale gelmiştir. Daha önceden sabunun ölçülerine göre hazırlanmış sabun kesme bıçağı yardımıyla enine ve boyuna eşit kalıplar halinde sabunlar kesilir.

Haftada bir kez sabunlar ters yüz edilir ve tamamen sertleşen sabunlar artık nihai kurumaya bırakılacağı yere kuleler halinde dizilir. Net kuruma süresi 6 ay ile 8 ay arasında sürer. Bu sürenin uzaması ve kısalması sabunun hangi mevsimde pişirildiği ile ilgilidir.